JEZIORO ROŻNOWSKIE

ZBIORNIK ZAPOROWY W DOLINIE DUNAJCA

Nieregularny kształt jeziora uwarunkowany jest morfologią doliny Dunajca. Silnie rozwiniętą linię brzegową cechują liczne półwyspy oraz zatoczki znajdujące się u ujścia potoków wpadających do Dunajca. Na jeziorze znajduje się "Małpia Wyspa", jest to wzgórze (dawniej grodzisko), które po zalaniu doliny Dunajca w 1942 roku stało się wyspą, a jest dziś obszarem szczególnej ochrony krajobrazu i rezerwatem ptaków. W rejonie jeziora co roku gnieździ się 165 gatunków ptaków, w tym tak rzadkie, jak pojawiający się w rozlewiskach na pograniczu Gródka i Bartkowej bocian czarny.
Jezioro obfituje również w różne gatunki ryb. Złowić tu można: leszcze, płocie, okonie, sandacze, szczupaki, bolenie, sumy, węgorze, karpie, liny oraz klenie. 

Zalew Rożnowski 
N 49o 43' 56" E 20o 42' 52" 
To zbiornik zaporowy, powstały w wyniku spiętrzenia rzeki Dunajec, w celu wybudowania Elektrowni Rożnów (początki budowy elektrowni w roku 1935).

Podstawowe informacje o jeziorze:
•    powierzchnia: 1600 ha
•    długość: 22 km
•    szerokość: 1-2 km
•    maksymalna głębokość: 35 m
•    wysokość lustra wody przy średnim stanie wody: 265 m n.p.m.
•    pojemność całkowita 193 mln m³

OFF-ROAD

EKSTREMALNE WRAŻENIA

Beskid Niski to kraina o wspaniałych walorach krajobrazowych i terenowych. Można tu zasmakować przygody za kierownicą samochodu 4x4, pokonując trasę ok. 70 km pełną naturalnych przeszkód terenowych pod okiem instruktora Off-Road. Podczas wyprawy zwiedzimy: cmentarz z I Wojny Światowej, obiekty sakralne na Szlaku Architektury drewnianej, bądź opuszczone łemkowskie wsie. w trakcie wyprawy przygotowaliśmy pieczenie kiełbasek w plenerze lub przekąskę w stylu schroniskowym przy mniej dogodnej aurze. Prosimy o rezerwację w recepcji hotelowej z jednodniowym wyprzedzeniem. 

SKAŁKI WSPINACZKOWE

30M WYSOKOŚCI

Kompleks skałek rożnowskich znajduje się nad brzegiem Jeziora Rożnowskiego, w miejscu dawnego kamieniołomu, poniżej drogi biegnącej z Rożnowa (kościół) w stronę Bartkowej i Gródka n. Dunajcem. Kilkanaście skał różnej wielkości utworzonych jest z piaskowca ciężkowickiego. Najważniejszą część skałek tworzy ciągnąca się przez 250 m grzęda skalna. 

Najwyższa z kulminacji dochodzi do 30 m wysokości. Warto zauważyć, że kompleks pełen jest różnorodnych dróg wspinaczkowych, od bardzo łatwych do takich dla prawdziwych mistrzów wspinaczki.

WINNICA CHODOROWA

REGIONALNE WINA

Ciepła wiosna, gorące lato i delikatna jesień pozwala na hodowlę winorośli i produkcję wysokogatunkowego wina. Winnica Chodorowa prezentuje świat winiarzy, pozwala skosztować miejscowych win oraz wziąć udział w winobraniu. Wina z winnicy Chodorowa nasi Goście mogą zakupić w hotelowym Butiku oraz skosztować w hotelowych Restauracjach. Zwiedzanie winnicy i degustacja 4 win 25 zł/os.

www.winnicachodorowa.pl

Prosimy o rezerwacje wizyty w winnicy dzień wcześniej pod numerem telefonu: 663 763 951.

odległość od Hotelu - 21 km
czas przejazdu samochodem - 28 min

WINNICA NOWIZNY

POŁOM MAŁY

Winnica Nowizny to gospodarstwo ukierunkowane na uprawę winorośli i ich przetwórstwo. Prowadzi również hodowlę danieli, oferuje miejsca noclegowe, park linowy dla dzieci i zjazdy linowe dla dorosłych. Idea gospodarstwa to harmonia z naturą. W winnicy można również skorzystać z warsztatów z zakresu uprawy winorośli i ich przetwórstwa.

www.winnicanowizny.pl

odległość od Hotelu - 23 km
czas przejazdu samochodem - 30 min

 

ZAMEK STARA BAŚŃ

STAROPOLSKI ZAMEK

Stara Baśń jest obiektem wybudowanym w malowniczym mieście Grybów. Jest to miejsce utrzymane w klimacie staropolskiego zamku, które pozwala poczuć ówczesną atmosferę.

Możecie Państwo przechadzać się u nas galeriami prawdziwego, czterometrowego muru połączonego z dwoma basztami w swoisty system fortyfikacji. Z ich szczytu rozpościera się piękny widok na okolicę. Przytulne, tradycyjne wnętrza wykończone są w kamieniu, cegle i drewnie. Nastrój Starej Baśni dodatkowo podkreślają pieczołowicie dobrane elementy wystroju, starodawne przyrządy i eksponaty. Staraliśmy się tchnąć w to miejsce duszę, poświęcając mu mnóstwo serca i ciężkiej pracy. Zachęcamy do odwiedzenia nas i ocenienia efektów. Strona ta powstała z zamysłem promocji Starej Baśni oraz informowania Państwa w możliwie jak najbardziej przystępny sposób o naszej ofercie, atrakcjach oraz planach. Cały czas pracujemy nad rozbudową naszego zaplecza i poszerzeniem asortymentu usług. Z chęcią powiadomimy o nowościach i realizowaniu kolejnych postawionych sobie celów. Prosimy o kierowanie wszelkich uwag i sugestii co do działania oraz treści strony drogą mailową. Dziękujemy za odwiedziny i życzymy miłego przeglądania.

www.zamekstarabasn.pl/

odległość od Hotelu - 25 km
czas przejazdu samochodem - 30 min

KOŚCIÓŁ W TROPIU

KOŚCIÓŁ PW ŚW. ŚWIERADA I BENEDYKTA W TROPIU

Jeden z najstarszych kościołów murowanych z przełomu XI/XII w., w stylu romańskim w Małopolsce. Powstał w miejscu Pustelni Św. Świerada. W 1045 roku miał go ufundować król Kazimierz Odnowiciel.

odległość od Hotelu - 18 km
czas przejazdu samochodem - 24 min

MOST STACHA

ZNAMIROWICE

Kamienna budowla znajdująca się w Znamirowicach, która uważana za największy na świecie most kamienny zbudowany własnoręcznie przez jednego człowieka - Jana Stacha - nad głębokim jarem w latach ‘70 XX w. Powodem budowy tegoż mostu był brak dojazdu do gospodarstwa.

odległość od Hotelu - 20 km
czas przejazdu samochodem - 25 min

RUINY ZAMKU GRYFITÓW

ROŻNÓW

Ruiny średniowiecznego zamku rycerskiego z XIV wieku w stylu gotyckim, który strzegł szlaku handlowego prowadzącego z Krakowa na Węgry. Ruiny znajdują się na stromym wzgórzu na Dunajcem, pierwotnie stała tam strażnica wzniesiona w XIII wieku przez ród Gryfitów. Zamek, kamienna budowla w stylu gotyckim, został zbudowany w okresie między 1336 a 1370.

odległość od Hotelu - 14 km
czas przejazdu samochodem - 19 min

ZAMEK TROPSZTYN

MIEJSCE UKRYCIA SKARBU INKÓW

Zamek z XIII wieku, broniący biegnącego tamtędy szlaku handlowego na Węgry. Odkupiony w 1990r. zamek został odbudowany i zrekonstruowany. Posiada lądowisko dla
helikopterów. Zamek ten, położony w bajkowej scenerii, na brzegu Dunajca, na niewielkim wzgórzu, ma bogatą historię, opiewaną w barwnych legendach o dawnych zbójach i skarbie ukrytym tu przez Inków peruwiańskich. Termin zwiedzania: lipiec, sierpień.
www.polinar.pl/tropsztyn

odległość od Hotelu - 20 km
czas przejazdu samochodem - 26 min

DWOREK W LASKOWEJ

LASKOWA

Dworek został wybudowany w XVI wieku. Pierwotnie należał do rodziny Laskowskich. Z biegiem lat wielokrotnie zmieniał właścicieli. Dzisiaj w dworku panuje styl XIX wieczny i jest po części zamieszkały. Można jednak zwiedzić jego część - hol oraz salę, w której dawniej była kaplica. Po dworku turystów oprowadza sam właściciel.

odległość od Hotelu - 32 km
czas przejazdu samochodem - 32 min

SKAMIENIAŁE MIASTO

RÓŻNORODNE FORMY SKALNE

Zgrupowanie interesujących form skalnych, które są jednym z najcenniejszych elementów przyrody nieożywionej Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Zabytek przyrody. Wszystkie wychodnie, roślinność na tym terenie objęte są prawną chroną. www.skamienialemiasto.pl
 

odległość od Hotelu - 27 km
czas przejazdu samochodem - 38 min

LOTNISKO W ŁOSOSINIE DOLNEJ

AEROKLUB PODHALAŃSKI

Lotnisko cywilne, które powstało w 1960 r. należące do Aeroklubu Podhalańskiego. Organizuje loty zapoznawcze nad Jeziorem Rożnowskim i najbliższą okolicą, pokazy lotnicze, akrobacje, loty szybowcowe i szkolenia. www.aph.org.pl

odległość od Hotelu - 20 km
czas przejazdu samochodem - 23 min

SĄDECKI RYNEK Z RATUSZEM

NOWY SĄCZ

Nowosądecki Rynek został wytyczony w 1292r. Zwarta zabudowa zabytkowych, jednopiętrowych kamieniczek powstała po pożarze miasta w 1894r. W kamienicach zachowały się gotyckie sklepienia piwnic oraz przejezdne sienie wraz z renesansowymi portalami. W centralnym punkcie Rynku stoi Ratusz zbudowany w 1897r. w stylu eklektycznym z przepiękną salą reprezentacyjną. Na uwagę zasługuje także wysunięta wieża z zabytkowym zegarem. Ratusz możliwy jest do zwidzania w ramach godzin pracy Urzędu Miasta.

odległość od Hotelu - 14 km
czas przejazdu samochodem - 19 min

MIASTECZKO GALICYJSKIE

POCZUJ ATMOSFERĘ DZIEWIĘTNASTOWIECZNEJ GALICJI

Prezentuje fragmenty zabudowy małomiasteczkowej z końca XIX wieku, obejmującej niewielki plac rynkowy i pierzeje z kilkunastoma domami. Między innymi można w nim zwiedzić ratusz, dwór szlachecki i domu mieszczańskie. W odtworzonych budynkach znajdują się: poczta galicyjska, apteka, straż pożarna, pracownia krawiecka, fryzjer, szewc, fotograf, gabinet dentystyczny, gabinet fryzjerski, drukarnia, warsztat garncarski.

ZWIEDZANIE:
Od 1 maja do 15 października:
wtorek-niedziela: godz. 10.00-18.00
poniedziałek - nieczynne
Od 16 października do 30 kwietnia:
wtorek-niedziela: 9.00-16.00
poniedziałek - nieczynne
BILETY:
Spacer po Miasteczku bez zwiedzania wnętrz jest bezpłatny.
Zwiedzanie ekspozycji wnętrz:
bilet normalny - 7 zł, bilet ulgowy - 5 zł
Dniem wolnym od opłat za zwiedzanie ekspozycji wnętrz jest sobota.
Informacje o Miasteczku Galicyjskim na stronie Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu: LINK

odległość od Hotelu - 16 km
czas przejazdu samochodem - 21 min

SĄDECKI PARK ETNOGRAFICZNY

JEDEN Z NAJWIĘKSZYCH SKANSENÓW W POLSCE

Jeden z największych skansenów w Polsce. Obejmuje obszar 20ha, na których zaprezentowano architekturę drewnianą i tradycyjną kulturę ludową historycznej Sądecczyzny. Na obszarze parku znajdują się 62 obiekty, w których znajdują się stałe ekspozycje wnętrz mieszkalnych, gospodarczych, przemysłowych, zróżnicowanych majątkowo i społecznie. 
www.muzeum.sacz.p

odległość od Hotelu - 16 km
czas przejazdu samochodem - 21 min

GOSPODARSTWO PASIECZNE

SĄDECKI BARTNIK

Sądecki Bartnik to gospodarstwo pasieczne znane na całym świecie. Chociaż swoje miody dostarcza do wielu krajów, silnie stawia na regionalizm i tradycję. w gospodarstwie pasiecznym można zwiedzić muzeum pszczelarstwa, zwierzyniec, miodową spiżarnię, a także skorzystać z Restauracji "Bartna Chata" oferującej dania z regionalnych składników lub z klimatycznych noclegów w domu gościnnym "u babci Marysi".

odległość od Hotelu - 23 km
czas przejazdu samochodem - 27 min

PLATFORMA WIDOKOWA

WOLA KROGULECKA

Spiralna, fantazyjna i jedyna w swoim rodzaju platforma widokowa na Woli Kroguleckiej. Platforma znajduje się na otwartej przestrzeni na wysokości ok. 550 m n.p.m., nad Doliną Popradu. Rozpościerają się stąd wspaniałe widoki na Beskid Sądecki, w tym Pasmo Radziejowej, rzekę Poprad, Kotlinę Sądecką i odległy Beskid Wyspowy.

odległość od Hotelu - 32 km
czas przejazdu samochodem - 39 min

TAMA W ROŻNOWIE

ROŻNÓW

Budowa elektrowni w Rożnowie rozpoczęła się w okresie drugiej wojny światowej. Zapora liczy 49 metrów wysokości i 550 metrów długości. Decyzję o budowie zapory podjęto po rozległej powodzi w 1934 roku, która pochłonęła wiele ofiar na terenie Doliny Dunajca. Dziś zapora pełni funkcję przeciwpowodziową, produkuje energię elektryczną a także jest atrakcją dla turystów. 

odległość od Hotelu - 14 km
czas przejazdu samochodem - 17 min

JAŚKOWY SAD

CZCHÓW

Jaśkowy Sad to wyjątkowe miejsce, w którym hodowane są alpaki. Z wełny tych zwierząt produkowane są antyalergiczne kołdry, poduszki i kocyki dla dzieci. Jest to wspaniałe miejsce do odwiedzin z dziećmi. Telefon: 606 700 638

odległość od Hotelu - 25 km
czas przejazdu samochodem - 30 min