Mariusz Wójcik

Jego życie od dawna było związane z gastronomią. Pasja i talent sprawiły, że w odczuwalnych smakach odkrywał coraz więcej. Jednak za każdym razem brakowało idealnego dopełnienia. Aż w końcu pojawiły się wina, w których się zakochał - dosłownie. 

Czym dla Ciebie jest wino?
Wino jest przede wszystkim moją pasją, dzięki której się rozwijam i łączę z ludźmi. Bezdyskusyjnie jest dla mnie warsztatem i kulturą, ale także stylem życia. Wino tworzy unikatowy charakter restauracji.

W trzech hotelowych restauracjach o różnej tematyce smakowej stworzyłeś kartę win. Czym kierowałeś się komponując je?
Dobierając wina kieruję się przede wszystkim ich smakiem, jakością i pochodzeniem. Świat win na przestrzeni ostatnich lat zmienił się diametralnie. Obecnie mamy do czynienia z produkcją bliższą naturze. Coraz częściej pojawiają się nowe, niekomercyjne winnice, które produkują wina wysokiej klasy. Dlatego stawiam na winnice regionalne. Szukam też takich, które produkują wina z pasją. Takie wino zawsze będzie najlepsze. Ale nie zamykam się na trendy światowe. Te wina nieprzerwanie będą dostępne w piwnicy win HERON LIVE HOTEL.

Jakie wino wybrać? – to pytanie najczęściej zadawane przez Gości. Co mu doradzisz? Czym się kierujesz dobierając wina?
Pora dnia, okoliczność, humor klienta, zamówione danie – wszystkie te czynniki są ważne i wpływają na etap doradczy. Trzeba pamiętać o tym, że wino nie może zdominować potrawy. Powinno uwypuklić jej smak, pomóc daniu zaistnieć i połączyć smaki w odpowiedni sposób, aby wywołały jak najwięcej wrażeń. Ważne jest również to, że wino dobiera się na podstawie przeciwstawności, np. do słonego smaku - słodkie, a do potrawy o zwiększonej ilości tłuszczu - wino o odpowiedniej kwasowości.

Czy zawsze Goście decydują się na Twoje sugestie?
Świadomość Gości o postrzeganiu wina ciągle się zmienia. Cena nie jest już najważniejsza. Gość coraz bardziej staje się otwarty na nowe doznania. Często wybiera wino, które zna, ale coraz częściej zdarza się, że chce skosztować takiego, którego jeszcze nie próbował.

Czy tylko smak wina wpływa na finalne zadowolenie Gościa? Czy coś jeszcze?
Idealna temperatura, która stanowi kluczowy element dla zapachu i smaku wina, odpowiednio dobrany wzór i rodzaj kieliszków, profesjonalne otwarcie butelki, serwis – to wszystko wpływa na przyjemność, jaką czerpie się w restauracji z picia wina.

Z jakich pozycji w piwnicy win możesz być dumny?
Piwnicę win Heron Live Hotel zasila ok. 3000 butelek i są wśród nich takie, które zasługują na szczególną uwagę. Na przykład JUTRZENKA – wino produkowane z jedynego polskiego szczepu. CAVA MICROCOSMOS LLOPART – hiszpańskie wino musujące, różowe, organiczne, które powstaje z ręcznie zbieranych winogron. CASTELL D’ENCUS od Raula Bobeta – wino białe, tzw. pomarańczowe, produkowane na osadzie, niesiarkowane, o świeżych i zadawalających aromatach. Ciekawostką jest, że winnica znajduje się ok. 1000 m n.p.m, a wino produkowane jest w XII w. kadziach wydrążonych przez Zakon Szpitalników. Warto też wspomnieć o długowiecznym, ikonicznym czerwonym winie CHATEAU MUSAR z Libanu, czy MERENGO z winiarni St. Andrea – jednego z 10 najlepszych winiarzy na Węgrzech oraz wina z regionalnej winnicy Chodorowa. W Heron Live Hotel skosztować można także klasyków światowej sławy tj. CHATEAU MARGAUX, L’ERMITA, czy CHATEAU LATOUR. U nas każdy znajdzie coś dla siebie.

Wszystkich koneserów wina zapraszamy do spędzenia długiego czerwcowego weekendu Bożego Ciała wśród pięknych krajobrazów Pogórza Rożnowskiego. W programie m.in. wycieczka do winnicy Chodorowa połączona z degustacją wina oraz warsztaty z sommelierem / szczegóły w zakładce PAKIETY.